Zdravie

6 superpotravín na zlepšenie pamäte

zlepšenie pamäte

Aj vám sa stáva, že čím viac toho máte, tým viac zabúdate? Dnešná doba plná informácií nás zahlcuje čoraz viac a mať dobrú pamäť je preto dôležitejšie, ako nikdy predtým. Na zlepšenie pamäte existuje mnoho techník.

Väčšina z nás si dôležité informácie zapisuje do telefónu, počítača či na papier. Niekedy však nemáme žiadnu z týchto vecí po ruke a tak pri veľkých starostiach zabúdame na mnoho dôležitých veci. Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú pocit, že ich pamäť už nie je taká, ako bývala a že by to chceli napraviť, určite by ste mali do jedálnička zaradiť nasledujúce potraviny na zlepšenie pamäte.

Vlašské orechy

Konzumácia vlašských orechov zlepšuje myslenie a pamäť. Zo všetkých druhov orechov, sú vlašské orechy najbohatším zdrojom omega-3 mastných kyselín. Tie posilňujú pamäť a kognitívne schopnosti. Vlašské orechy tiež obsahujú horčík a vitamín B6, ktoré majú tiež zásluhu na zlepšení pamäte.

Vlašské orechy navyše podporujú prúdenie krvi do mozgu, ktorá ho zásobuje kyslíkom. Obsahujú protizápalové živiny, ktoré pomáhajú v boji proti zápalu a chránia mozog a telo od degeneratívnych ochorení.

Quinoa

Výskumy ukázali, že quinoa zlepšuje pamäť. Je výborným zdrojom komplexných sacharidov, vlákniny a kyseliny listovej. Je tiež prirodzeným zdrojom zinku, železa a bielkovín. Quinoa navyše obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny.

Čučoriedky

Konzumácia týchto široko dostupných plodov zlepšuje schopnosť učenia a znižuje stres. Čučoriedky obsahujú flavonoidy, ktoré poskytujú ochranu proti poruchám ako je Parkinsonová či Alzheimerová choroba. Zlepšite svoju pamäť konzumáciou aspoň ½ šálky čerstvých či mrazených čučoriedok denne.

Ryby v oleji

Ryby v oleji sú bohatým zdrojom prirodzene sa vyskytujúcich omega-3 mastných kyselín – EPA a DHA. Konzumácia rýb v oleji znižuje zápal buniek a zlepšuje kognitívne schopnosti. Odporúčané ryby sú napríklad: kapor, úhor, sled, makrela, sardinky, šproty, pstruh a ďalšie.

Špenát

Špenát je bohatý na draslík, ktorý udržiava elektrickú vodivosť mozgu. Je plný antioxidantov, ktoré chránia mozgové bunky pred poškodením. Špenát je taktiež dobrým zdrojom horčíka, kyseliny listovej a vitamínu E a K a rozhodne by sa mal stať súčasťou našej každodennej stravy.

Paradajky

Paradajky obsahujú veľmi silný antioxidant známy ako lykopén, ktorý chráni mozgové bunky pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré prispievajú k rozvoju demencie. Denná konzumácia lykopénu posilňuje pamäť. Paradajky tiež pomáhajú chrániť mozog pred mŕtvicou.

Ak sa vám tento článok o potravínách na zlepšenie pamäte páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Zdroj: lifeadvancer.com  (Preklad s povolením autora)

 • http://bezbolestneucenie.sk/ Mišo

  Ahojte. Existujú aj vynikajúce a vysoko účinné techniky ako zlepšiť pamäť.

  Najzákladnejšia technika je PREČÍTAŤ TEXT A ZOPAKOVAŤ HO.

  Prečítaj nejaký text a následne si ho zopakuj. Politickú správu, noviny, obľúbený blog, báseň, poviedku, to je jedno.

  Pri meditovaní, jedle, spánku si pasívny a pamäť podporuješ nepriamo. Pri prečítaní a zopakovaní textu si aktívny a trénuješ priamo a presne pamäť.

  Toto je moje najsamobľúbenejšie cvičenie pamäti. Denne sa cvičenie dá urobiť aj desaťkrát. Má nájlepší pomer prínos/námaha. Trvá to krátko a zlepšenie pamäte z jedného opakovania opakovaniu je vysoké.

  1. Úroveň: Prečítaj 1 krátky text. Teraz zopakuj nadpis, hlavnú myšlienku, počet odstavcov a prejdi na obsah. Zopakuj každú vetu, ktorú dokážeš.

  2. Úroveň: Prečítaj 3 krátke texty a zopakuj ich rovnakým spôsobom ako predtým.

  3. Úroveň: Prečítaj zložitejší 1 text minimálne na 1500 slov. A zopakuj nadpis, hlavnú myšlienku, počet odstavcov a prejdi na obsah. Zopakuj každú vetu, ktorú dokážeš. V začiatkoch si môžeš pripomôcť barličkou, že napíšeš číselnú osnovu a kľúčové slovo pre odstavec.

  Posledná úroveň je zabiják. Ale urob to pár krát a získaš dokonalú pamäť. Viem z vlastnej skúsenosti.

  Ďalších 7 techník ako si vycibriť pamäť k dokonalosti nájdeš tu:
  http://bezbolestneucenie.sk/zlepsit-pamat/
  S týmito technikami môžeš odstrániť každý problém so zlou pamäťou.
  Všetky techniky sú ZADARMO :-)