Fitness a chudnutie

Ako vám špenát pomôže pri rôznych chorobách + chutné recepty z neho

špenát

Ako ste už pravdepodobne počuli, špenát je jednou z najvýživnejších potravín na svete. Okrem toho, že pomáha pri prevencií rôznych zdravotných chôrob, slúži skvele aj ako doplnok stravy či vášho jedálnička. V článku sa dozviete, pri akých zdravotných problémoch vám môže pomôcť a prostredníctvom, akých chutných receptov ho môžete začať konzumovať ešte dnes a dať tak postupne zbohom nesprávnym stravovacím návykom.

Aké výhody teda zo sebou konzumácia špenátu prináša?

Prospieva srdcu

Má skvelé antioxidačné vlastnosti, ktoré dokážu predísť škodlivej oxidácií cholesterolu, ktorá je pre srdce i cievy mimoriadne nebezpečná. Horčík zase zabezpečuje zdravý krvný tlak, rovnako ako draslík, pričom špenát obsahuje málo sodíka, ktorého nadbytok tlak zvyšuje.

Eliminuje vznik vrások

Špenát obsahuje veľké množstvo betakaroténu, ktorý tlmí a spomaľuje tvorbu vrások. S karotenoidov sa tvorí vitamín A, ktorý má blahodárny účinok na zrak. Taktiež chráni sliznicu a tým zabraňuje rôznym onemocneniam.

Pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi.

Špenátové listy stabilizujú hladinu cukru v krvi. Je potrebné si každý deň prichystať nápoj z pár listov čerstvého špenátu zmixovanými s vodou.

Napomáha správnemu vývinu ženského plodu.

Ak plánujete dieťatko, pravdepodobne ste už počuli, že pre správny vývin plodu je potrebná priam až nevyhnutná kyselina listová. Okrem výživových doplnkov je vhodné ju užívať aj v prírodnej forme, napríklad v šaláte či v špenáte.

Pomáha pri chudnutí

Špenát nemá takmer žiadne kalórie (v 100 gramoch má asi tak 20 kcal). Dietologovia ho odporúčajú, ako vhodnú stravu pri chudnutí.  Kvôli jeho nízkej nutričnej hodnote je odporúčané konzumovať ho, ako prílohu napríklad k mäsu či cestovinám či ako smoothie nápoj v kombinácií s inými ingredienciami.  

Mnohým špenát nechutí, tak hľadajú spôsoby, ako ho do tela prijať. Nechcú prísť o všetky blahodárne účinky, ktoré v sebe má.

A práve pre tých sme si pripravili dva naozaj chutné smoothie recepty, ktoré obsahujú špenát, a pri ktorých ho vôbec nebudete cítiť:)

1 recept

Budete potrebovať:

  • 2 šálky špenátových listov,
  • 1 hruška,
  • 1 banán,
  • 1 PL mletých ľanových semienok,
  • 1 šálka vody.

Postup prípravy:

1.Umyte špenátové listy a nakrájajte hrušku a banán.

2. Vložte všetky prísady do mixéra a rozmixujte dohladka.

2 recept

Budete potrebovať:

  • 1 veľká hrsť špenátu,
  • 1 pohár mandľového mlieka,
  • 1 menší banán,
  • 1 PL chia semienok,
  • 2 PL citrónovej šťavy.

Postup prípravy:

1.Banán ošupte a špenát umyte.

2.Vložte do mixéra špenát, nalejte mlieko a rozmixujte.

3.Pridajte nakrájaný banán, chia semienka a zmixujte dohladka.

4.Servírujte.

Ak hľadáte spôsoby, ako do svojho jedálnička zaradiť viac ovocia a zeleniny ( nie len špenát), pozrite túto novú unikátnu smoothie knihu, na ktorej pracovalo 16 doktorov a výživových poradcov. Pokiaľ chcete žiť zdravšie, doplniť váš jedálniček či mať krajšiu postavu, táto kniha vám v tom určite pomôže.