Osobný rozvoj

Prečo sú rodičia pre nás tie najdôležitejšie osoby na svete

rodičia

Asi každý z nás zažil v živote ťažké chvíle, plné problémov, úzkosti, trápenia. Mali sme pocit, že veci už nemôžu byť horšie.

Hľadali sme oporu, povzbudenie v priateľoch, známych a v neposlednom rade v rodine – sestre, bratovi a rodičoch.

Väčšina z nás bola od mala naučená pozornosti od svojich rodičov. Buchli sme si koleno, ochoreli sme, rozbili hračku, rodičia hneď pribehli a pomohli nám.

rodičiaPodvedome sme vedeli, že nech sa stane čokoľvek, niekto už je na ceste, aby nám pomohol. Naopak, ak sme dostali sladkosť a nerozdelili sme, boli sme vykričaní – vtedy sme sa dokázali na rodičov nahnevať .

Dnes to už chápem. Oni vedeli, že čo dieťa nedostáva, môže len ťažko neskôr dávať a tak už odmala sa nás snažili nasmerovať na tú správnu cestu.

Prečo sú teda pre nás tie najdôležitejšie osoby na svete?

Naučili nás milovať

Ukázali nám čo je skutočná láska. Boli pri našich prvých pádoch a sklamaniach. Nerozlišovali či bola chyba v nás alebo nie – jednoducho zdieľali naše pocity a snažili sa nám pomôcť.

“Človek predsa nežije len z lásky, ktorú prijíma, ale aj z tej, ktorú daruje”

Naučili nás rozlišovať  dobré hodnoty od tých zlých a dali nám možnosť voľby

Ako raz povedal Roy Disney:

„ Keď viete, aké sú vaše hodnoty, nie je ťažké sa rozhodnúť.“

Je dobré vedieť, že existuje možnosť voľby. Vybrať si medzi jedným alebo druhým. Aj to zlé je na niečo dobré. Ak má človek v rodine zlý príklad, vie ako to v budúcnosti robiť nechce a na čom popracovať.

Uprednostňovali naše potreby pred tými ich

Veľa krát sa zriekli niečoho len na úkor toho, aby nás videli šťastnými. Rodičovská láska nepozná hranice. Je tak čistá a nezištná. Robia pre nás tak malé veci s tak veľkou láskou.

A čo povedať na záver…..

Chcem poďakovať tým svojim rodičom. Viem, že nie vždy sú veci dokonalé. Po prekročení prahu dospelosti, prichádzajú ďalšie problémy, ktoré treba každodenne riešiť. No dnes už viem, že je to v mojich rukách. Dnes viem rozoznať, čo je dobré a čo zlé a dnes taktiež viem, že v živote máme možnosť voľby.

Vaše poslanie ste si dokonale splnili.

Vo všeobecnosti sa hovorí, že rodičia z tohto sveta odchádzajú skôr a vo mne každá ďalšia vráska na vašom čele vzbudzuje predstavu aké to bude, keď tu nebudete. Aké to asi bude bez ľudí, ktorí mi dali všetko. Neviem si to predstaviť. Neviem si predstaviť prázdny dom, v ktorom som vyrastal. Neviem si predstaviť život bez dvoch ľudí, ktorí mi dali toľko lásky.

Je to ťažké drahí rodičia.

Je to však životný cyklus a ja vám ďakujem vám všetko.