Osobný rozvoj

Jednoduchý postup ako sa zbaviť zlozvykov

ako sa zbaviť návykov

Väčšina z nás má nejaké zlé návyky, ktorých by sme sa chceli zbaviť- napríklad fajčenie, nakupovanie, obhrýzanie nechtov, prejedanie sa sladkosťami, neustále kontrolovanie telefónu alebo hodiny strávené na sociálnych sieťach.

Vyhovárame sa na to, že je nemožné tieto zlozvyky odstrániť, pretože nemáme dostatočne silnú vôľu. Sme zasiahnutí minulosťou, keď sme sa pokúšali o zmenu, ale nepodarilo sa nám to. Stratili sme vieru v to, že to dokážeme a tak to ďalej neskúšame.

Zbaviť sa zlozvyku je určite ťažké, ale nie je to nemožné. Ak do toho dáme všetko a vytrváme, dočkáme sa pozitívnych výsledkov.

Ak ste pripravení so zlými návykmi skoncovať, prečítajte si nasledujúcich 7 bodov.

Nájdite si veľkú motiváciu

Ľudia sa väčšinou chcú zbaviť zlozvyku, pretože im vadí. Odrádza ich však cesta, ktorú musia podstúpiť. Preto je dobré mať neustále na pamäti, prečo sa chcem zbaviť daného zlozvyku. Napríklad: „Chcem prestať fajčiť, pretože ma to pomaly zabíja a je jasné, že ak neprestanem, moje deti si môžu tento návyk ľahko vypestovať tiež, pretože sú toho každodennou súčasťou.“ Musíte si udať vážne dôvody, ktoré vás budú motivovať k tomu, aby ste niečo zmenili. Napíšte si ich na papier a popíšte výhody toho, čo sa zmení, ak daný zlozvyk odstránite. Zároveň majte na pamäti, čo sa môže stať, ak ho neodstránite.

Urobte veľký záväzok

Keď si napíšete dôvody, prečo sa chcete daného zlozvyku zbaviť, zaviažte sa k tomu. Povedzte o svojom záväzku vašim najbližším. Povedzte im, prečo to robíte a poproste ich o pomoc. Poprípade si nájdite partnera, ktorý sa chce tiež zbaviť nejakého zlého návyku a motivujte sa navzájom. Uvidíte akú to má silu a ako vás to povzbudí k ďalším krokom.

Buďte si vedomí spúšťačov zlozvyku

Zamyslite sa nad tým, čo spúšťa váš zlozvyk. Niečo ho občas vyprovokuje. Pijete alkohol, keď niekto pije vo vašej spoločnosti, fajčíte keď niekto pri vás fajčí, surfujete po internete, keď sa nudíte. Pozorujte nasledujúce dni,aby ste zistili spúšťače vašich zlých návykov, následne si ich napíšte na papier a snažte sa im vyvarovať.

Zistite akú potrebu zlozvyk vypĺňa

Každý zlý návyk máme z určitého dôvodu. Vypĺňame si ním určitú potrebu. Porozmýšľajte nad tým, akú potrebu zlozvyk vypĺňa. Možno je to snaha vyrovnať sa so stresom, vyniknúť medzi ľuďmi, prestať byť smutní a tak ďalej. Napíšte si všetky potreby, ktoré si napĺňate prostredníctvom zlých návykov a snažte sa hľadať nové spôsoby, ako ich vyplniť.

Vytvorte si nový návyk ku každému spúšťaču

Čo budete robiť keď sa objaví spúšťač zlého návyku? Ak chcete zmenu, nemôžete použiť starý návyk. Vytvorte si nový, ktorý budete aplikovať. Napríklad: keď na vás doľahne stres namiesto fajčenia vyskúšajte 5 minútový beh alebo si pustite relaxačnú hudbu.

Napíšte si nový návyk ku každému spúšťaču (nový návyk môže fungovať aj pre viac spúšťačov).

Vždy, keď sa aktivuje spúšťač zlozvyku, urobte nový návyk

Je to ťažké a bude vás to stať veľa úsilia, ale o to krajšie budú výsledky. Keď sa objaví spúšťač, nahraďte starý návyk novým. Ak vám to nevyjde, odpusťte si a skúste to znova, až kým nový návyk nebude automatický. Vždy, keď vás to bude ťahať ku starému návyku zhlboka dýchajte, napite sa vody, zavolajte niekomu kto sa s vami porozpráva, choďte sa prejsť. Skôr či neskôr nutkanie zmizne.

Učte sa zo svojich chýb

Všetci raz za čas niečo pokazíme. Je to prirodzené. Nenechajte sa s tým odradiť. Zhodnoťte čo sa stalo, prečo sa to stalo a hľadajte cestu, ako tomu nabudúce predísť. Každá chyba nás určite niečo naučí.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom ako sa zbaviť zlozvykov a uskutočniť vo vašom živote výraznú zmenu, prečítajte si túto knihu.

Ak sa vám tento článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Zdroj: zenhabits.net (Preklad s povolením autora)