Zdravie

Izbové rastliny, ktoré prečistia vzduch a pomôžu tak vášmu zdraviu

izbové rastliny

Na rozdiel od minulosti, väčšina ľudí dnes trávi čas vnútri budov – či už ide o škôlku, školu, prácu či domov. Nábytok, čistiace prostriedky, farby na stenách. To všetko vylučuje do ovzdušia rôzne toxické látky, ktoré môžu byť pre naše telo nebezpečné. NASA urobila rozsiahly výskum, kde zistila, že existuje jednoduchá pomoc ako sa zbaviť tých škodlivých látok. Niektoré izbové rastliny dokážu absorbovať nebezpečné látky a prečistiť tak vzduch vnútri budov.

Príroda sa jednoducho postarala o všetko – veď aj ten najdôležitejší, životne potrebný plyn kyslík, dokáže bez problémov produkovať pre miliardy ľudí. Izbové rastliny tak dokážu byť dobré nielen na dekoráciu a zútulnenie domova či kancelárie, ale aj na prečistenie vzduchu. Prinášame vám zoznam x z nich, ktoré sú nenáročné na pestovanie a zároveň absorbujú škodlivé plyny.

izbové rastliny1. Lopatkovec

Lopatkovec je populárna rastlina, ktorú nájdete v nie jednej domácnosti. Je nenáročný na pestovanie a má rád tieň. Pomáha odstraňovať zo vzduchu amoniak, toluén, formaldehyd, benzén.

 

izbové rastliny2. Zelenec chochlatý

Zelenec patrí k najjednoduchším rastlinám na pestovanie a ľahko sa rozmnožuje. Preferuje nepriame, svetlé miesto. Zo vzduchu pomáha odstraňovať toluén, xylén a formaldehyd.

 

izbové rastliny3. Svokrin jazyk (Sansevieria)

Jedna z rastlín, ktorú je takmer nemožné vyhubiť (odtiaľ zrejme pochádza aj jej názov :) ). Preferuje suché prostredie. Zo vzduchu pomáha odstraňovať benzén, formaldehyd, xylén, toluén a trichlóretylén.

 

izbové rastliny4. Nefrolepka vznešená

Najznámejšia papraď, ktorú majú mnohí v domácnosti. Hodí sa do visiacich kvetináčov, kde bude pekne prevísať. Vyžaduje vysokú vlhkosť a nepriame slnečné žiarenie. Zo vzduchu pomáha odstraňovať formaldehyd, xylén a toluén.

 

izbové rastliny5. Aloe vera

Aloe vera je rastlina mnohých zdravotných benefitov. Má protizápalové účinky a používa sa na rôzne kožné problémy ako napríklad popáleniny, rany, psoriázu. Preferuje suché, slnečné miesto. Zo vzduchu pomáha odstraňovať formaldehyd a benzén.

Ak sa vám tento článok o izbových rastlinách prečisťujúcich vzduch páči, zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

Za fotografie ďakujeme: MokkieJukka Heinonen

O autorovi

Petra

Petra

Petra vyštudovala farmaceutickú fakultu na Univerzite Karlovej v Hradci Králové. Jej cieľom je ukázať ľuďom, že zdravá, vyvážená strava a životný štýl je základ, ako sa vyhnúť chorobám a liekom.