Zdravie

Cesnak je zázrak z prírody. Prečo? Prečítajte si týchto 9 dôvodov

cesnak

 

Cesnak je malý zázrak prírody. Okrem toho, že je výborným dochucovadlom, je jedným z najlepších prírodných liekov aké existujú. O jeho liečivých účinkoch vedeli už v dávnej minulosti, dokonca aj Hipokrates ho pravidelne odporúčal na liečbu chorôb dýchacieho ústrojenstva, parazitov či únavy.

Hlavnou účinnou zložkou cesnaku (a zároveň zodpovednou za charakteristickú vôňu) je alicín. Najúčinnejší je čerstvý cesnak, ktorý je vypestovaný doma.

Aké výhody po konzumácii cesnaku môžete očakávať?

1. Znižuje krvný tlak

O tom, že cesnak znižuje krvný tlak sa vie už roky. V jednej štúdii bolo dokonca zistené, že väčšie množstvo cesnaku denne dokáže znížiť krvný tlak rovnako, ako bežne dostupné lieky na zníženie tlaku. Na docielenie tohto efektu je potrebné konzumovať 4 strúčiky denne.

2. Lieči bakteriálne, vírusové aj kvasinkové infekcie 

Cesnak je najsilnejšie prírodné antibiotikum. Bojuje proti baktériam, vírusom a dokonca aj proti kvasinkám! Najúčinnejší je surový cesnak. 

3. Posilňuje imunitný systém

cesnakCesnak je skvelou prevenciou chorôb. Posilňuje imunitný systém a pomáha v boji pri chorobách dýchacieho ústrojenstva. Najmä v zimnom období by mal byť konzumovaný pri prvých známkach prechladnutia. Najlepšie namočený v mede.

4. Znižuje cholesterol a chráni srdce a cievy

Cesnak znižuje LDL cholesterol, ktorý je zodpovedný za ukladanie tukov do cievnej steny a jeho zvýšená prítomnosť v krvi je hlavným rizikovým faktorom vzniku srdcovo-cievnych chorôb (tie sú u nás najčastejšou príčinou úmrtí).

Ďalej sa podieľa na ochrane ciev tým, že znižuje nepriaznivý efekt voľných radikálov a zápal.

5. Je to afrodiziakum

Cesnak zvyšuje chuť na sex– musia ho ale jesť obidvaja partneri :).

6. Má veľké množstvo živín a málo kalórii

Cesnak obsahuje vysoký podiel horčíka, vitamíny B6 a C, selén, vlákninu a ďalšie. Popritom všetkom má nízky obsah kalórii, takže sa nemusíte báť priberania.

7. Má antioxidačné účinky a chráni tak pred Alzheimerovou chorobou a demenciou

Cesnak obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú obranné mechanizmy tela pred voľnými radikálmi, ktoré sú zodpovedné za vznik srdcovo-cievnych chorôb, proces starnutia a vznik Alzheimerovej choroby a iných demencií.

8. Zvyšuje fyzickú výkonnosť  cesnak

Cesnak bol jedným z prvých dopingov na svete. Na zvýšenie výkonu ho používali olympijskí atléti už v starovekom Grécku, dokonca bol údajne používaný robotníkmi pri stavbe egyptských pyramíd.

9. Chráni pred otravou z jedla

Čerstvý cesnak môže pomôcť pri prevencií otravy jedlom tým, že zabíja baktérie ako E. Coli, Salmonela a Kamfylobaterie, ktoré sú zodpovedné za väčšinu črevných chorôb.

Domáce prírodné lieky z cesnaku 

Ušná infekcia: zabaľte strúčik cesnaku do vreckovky a vložte si ho do ucha. Nechajte pôsobiť počas noci. Bolesť aj infekcia by sa mala stiahnuť.

Prečistenie dutín: do roztopeného masla pridajte pretlačený cesnak, natrite na toast a zjedzte.

Liečba herpesu: rozrežte strúčik cesnaku napoly, jednu polku treba zjesť a druhou potierajte oblasť herpesu (môže trošku štípať).

Vyrážky a drobné uštipnutie: potrite postihnuté miesto čerstvou šťavou z cesnaku a svrbenie hneď prestane.

Nadúvanie, zápcha, žalúdočné kŕče: nadrobno nasekajte cesnak, zapite malým množstvom vody.

Astma, kašeľ: zmiešajte cesnakovú šťavu s medom a dajte si 2 čajové lyžičky niekoľkokrát denne.

Bradavice: čerstvým rozdrveným cesnakom potierajte postihnutú oblasť pravidelne až kým bradavica nezmizne.

Bolesť zubov: potierajte oblasť zuba a okolie ďasna niekoľkokrát denne rozkrojeným cesnakom.

Tip: Ako konzumovať cesnak aby ste nemali nepríjemný cesnakový dych? Rozdrvený strúčik cesnaku zmiešajte s olivovým olejom a zjedzte alebo vo forme tabliet

Ak sa vám tento článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

Zdroj: authoritynutrition.com  (Preklad s povolením autora)