Osobný rozvoj

7 jednoduchých rád ako upevniť vzťahy s priateľmi

girls-926784_640

Skutočné priateľstvo je dar, ktorý si musíme zaslúžiť. Vybudovať si pevné vzťahy je dlhá cesta a o každý vzťah sa treba starať. Vyskytnú sa prekážky, ale kvôli ľuďom, čo za to stoja, sa všetko dá prekonať.
Ako povedal Thomas Large:

„Priateľstvo je tak potrebné ako ľudskosť sama. A šťastný je, kto ho nájde, lebo vie, že už nie je sám“

Ak chceme budovať plnohodnotné priateľstvo myslime na týchto 7 bodov:

images1.Zaujímajme sa o nich

Musíme si uvedomiť, že nie sú dôležité len naše potreby. Snažme sa byť dobrými poslucháčmi. Zaujímajme sa. Nebuďme pri rozhovoroch netrpezliví a nesústredení. Neskáčme do reči. Buďme empatickí. Určite sami poznáte, aký je to príjemný pocit, keď nás niekto úprimne počúva a snaží sa nám za každých okolností pomôcť.

2.Neklamme ich

Klamstvom sa vždy snažíme získať nejaké výhody: chceme si zachovať reputáciu, zlepšiť spoločenské postavenie alebo zamlčať chybu, ktorú sme spravili. Pred skutočnými priateľmi by sme nemali mať dôvod sa pretvarovať.
Dobrý priateľ ocení, ak k nemu budeme úprimní a povieme mu o svojich chybách a zlých stránkach. Je to znak toho, že mu dôverujeme a že nás berie aj s tými horšími stránkami. A to posilní každý vzťah.

3.Dajme im viac, ako očakávajú

Ak nás o niečo požiadajú, snažme sa im vyhovieť, ba dokonca, skúsme pre nich spraviť viac ako očakávajú. Možno sú chvíle, keď sa nám nechce urobiť nič a nie ešte niečo naviac. Ak sa však prekonáme a urobíme niečo najviac, bude to znamenať, že nám na nich veľmi záleží. 

4.Neohovárajme ich

Neverme klebetám. Ak nejaké počujeme, neodsudzujme svojich priateľov, možno nie sú pravdivé. Ak máme niečo na srdci, povedzme to do očí a vydiskutujme si to. Snažme sa hľadať v nich len to dobré a na zlom spoločne pracujme. 

5.Pochváľme ich

Ak sú dobrí v práci, majú skvelé výsledky v športe alebo si ich ceníte ako priateľov, pochváľte ich. Veľa krát to potrebujú počuť veď koniec koncov, každý z nás z času na čas potrebuje pochvalu.

images (1)6.Prekvapme ich

Pripravme im prekvapenie. Urobme niečo čo vôbec nečakajú. Vyrazme im dych. Nemusí to byť nič veľké. Blíži sa ich obľúbený film v kinách? Kúpte nenápadne lístky, povedzte im nech idú s vami nakupovať a miesto toho ich zoberte do kina. Môžete vymyslieť aj iné maličkosti. Uvidíte, že budú nadšení, nech pre nich pripravíte čokoľvek.

7.Nezabúdajme, čo pre nás spravili

Z času na čas môže dôjsť k výmene názorov a hádke. Keď sme na nich nahnevaní, ľahko zabúdame na to, čo pre nás v živote spravili. Zachovajme si chladnú hlavu. Myslíme na to čo nás dovtedy kým došlo k hádke, naozaj spájalo. Veď koniec koncov ak nejde o život nejde o nič a každý problém sa dá vyriešiť, len sa musí riešiť s chladnou hlavou.

Ak sa vám tento článok páčil, zdieľajte ho a pošlite svojim blízkym priateľom.

Za fotografie ďakujeme: Mario Sánchez Prada

O autorovi

Michal

Michal

Počas štúdia na technickej vysokej škole ho začal lákať smer osobného rozvoja. Pravidelne sa vzdeláva, číta knihy, má za sebou viaceré kurzy. Nabral mnoho skúsenosti pri podnikaní. Prešiel si veľkými životnými zmenami od rapídneho chudnutia cez zmenu myslenia až k zmene životného postoja.