Osobný rozvoj Zdravie

Ako sa vyhnúť depresii? Pozor na týchto 7 faktorov

depresia

Žijeme v uponáhľanej dobe a depresia je čoraz rozšírenejšou chorobou. Človek môže ľahko vplyvom stresu či životného štýlu upadnúť do smútku a zlej nálady, ktorá vie vyústiť až v depresiu.

Aké faktory vplývajú na vznik depresie a ako sa im vyvarovať?

1. Izolácia

Jeden z najlepších spôsobov ako liečiť depresiu alebo sa jej vyhnúť je stretávanie sa s ľuďmi. Problémom býva, že depresia ľudí navádza na myšlienky, že nie sú zábavní a nik s nimi nechce ísť von. Nevenujte pozornosť týmto myšlienkam a zavolajte priateľom.

2. Nedostatok spánku

Všimli ste si akí ste podráždení po noci s nedostatkom spánku? Vyčerpanie ovlyvňuje našu náladu aj energiu. Základom je zvládnuť takzvanú spánkovú hygienu. Ak nepomáha, navštívte špecializované centrá pre spánok.

3. To, čo robíte, vás nenapĺňa

Ak chcete byť šťastní, musíte sa venovať veciam ktoré pre vás majú význam. Ten môžete nájsť v práci, vo vašich vzťahoch, v pomoci iným, v učení, v tvorivých aktivitách, vo viere. Ak sa cítite stratený v živote, depresia vám naznačuje, že váš život sa nezhoduje s vašimi hodnotami a túžbami. Zoberte to ako pozitívne znamenie na zmenu a porozmýšlajte, ako si predstavujete, aby bol váš život naplnený v jednotlivých oblastiach.

4. Nedostatok pohybu

Pohyb je úzko spätý s náladou. Nemusíte sa prihlásiť na maratón, skúste sa 20 minút denne venovať jóge alebo ísť na prechádzku. Najlepšie aj s nejakým kamarátom.

5. Nedostatok času v prírode

Príroda podporuje vnútorný pokoj. Zaraďte ju do svojej denne rutiny, aj keď len na 5 minút, stačí návšteva parku alebo nábrežia rieky.

6. Stres

Stres v malej miere vie byť nápomocný, no dlhodobý môže viesť k depresiám. Znížte na seba nároky, robte chyby, pýtajte si pomoc. Nie ste stroj, akceptujte, že všetci robíme chyby.

7. Veľa práce, ale žiadna zábava

Ľudia si myslia, že si zábavu môžu dopriať až po odvedenej práci. Vždy ale budú pribúdať úlohy, ktoré na vás čakajú. Vyhraďte si každý deň chvíľku času na niečo, čo máte radi.

Na príčine depresií môže byť aj žiaľ nad stratou blízkej osoby, potlačovanie emócii, kritizujúci vnútorný hlas, zlá strava, hormonálna nerovnováha. V týchto prípadoch navštívte odborníkov, ktorí vám budú vedieť pomôcť.

Ak sa vám tento článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

Zdroj: mindbodygreen.com (Preklad s povolením autora)