Osobný rozvoj

6 životných postojov šťastných ľudí

ako byť šťastný

Občas sú v živote chvíle, kedy sa každý z nás na chvíľu zastaví a začne premýšľať, čo je skutočnou podstatou života. Či cesta, ktorou kráčame, je správna. Zvyknete sa zamýšľať nad otázkou ako byť šťastný?

Ako je možné, že niektorí ľudia sú tak šťastní, zatiaľ čo iní sa neustále trápia? Nie sú to peniaze, ktoré prinesú šťastie, ako si mnohí myslia.

Nechcem tvrdiť, že peniaze nepotrebujeme a že len človek, ktorý ich nemá, môže byť šťastný. To nie. Dávajú nám slobodu a istotu. No v konečnom dôsledku, to, čo rozhodne o tom či budeme šťastní, je náš postoj, ktorý v živote zaujmeme.

Nasledujúce postoje robia šťastných ľudí šťastnými, bez ohľadu na to, v akom sú postavení.

1. Pomáhajú druhým

Šťastní ľudia sa snažia pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Nemusí ísť len o peniaze. Niekedy stačí čas, snaha, ochota rozdať lásku, ktorú tak potrebujú.

Veď ako raz povedala Matka Tereza: ,,Najhoršou chudobou je osamelosť a pocit, že nie ste nikým milovaný.“
Je úžasné vidieť ľudí, ktorí sú ochotní obetovať niečo pre druhých. Splniť im sny, túžby, aj napriek tomu, že z toho nič nemajú. Robia malé skutky, ale s veľkou láskou a to je dôležité.

2. Nesnažia sa nasilu zmeniť druhých

Ak je to potrebné tak poradia, ale nikdy sa nesnažia nasilu niekoho zmeniť. Berú druhých takých, akí sú. Uvedomujú si, že to môže byť pre nich ťažké a sú si tiež vedomí toho, že v ich životoch môžu existovať problémy, o ktorých ani netušia. A vedia tiež, že ľahko sa hovorí, ale ťažšie sa koná.

Veď si predstavme, ak v živote robíme, čo môžeme, nedarí sa nám, máme ťažké obdobie a niekto nás „núti“, aby sme sa zmenili. Je to to, čo potrebujeme v tej chvíli počuť? Neuvítali by sme v takomto momente podporu? Slová ako: „Nech sa deje čokoľvek, budem s tebou. Nevadí keď sa ti nedarí je dôležité, že to skúšaš. Mám ťa rad takú/takého, aký/á si. Máš oveľa viac dobrých vlastností, o ktoré nechcem nikdy prísť.“

3. Netrápia sa minulosťou

Šťastní ľudia vedia, že minulosť už nezmenia a že dôležitá je prítomnosť. Spravil si v živote veľa chýb a niekto sa ti smeje alebo ti to vyčíta? Ak áno, potom to nie sú ľudia, ktorými by si mal byť obklopený. Skutočný priateľ ťa podrží. A takých, ktorí sa ti smejú a niečo vyčítajú, vôbec v živote nepotrebuješ.

Ak si odhodlaný v živote niečo zmeniť a skutočne to chceš, tak to zmeníš.

Netráp sa teda nad minulosťou. Vyformovala ťa do osoby, ktorou si dnes. Každý robíme chyby. To, že ich niekto urobil neznamená, že je zlý človek. V živote veľakrát padneme. Dôležité je sa nevzdať, poučiť sa z toho a ísť ďalej.

4. Správajú sa ku všetkým rovnako

Šťastní ľudia nerobia rozdiely pri druhých na základe ich postavenia. Vedia, že spoločenské postavenie a výška platu neurčujú skutočnú hodnotu človeka. Láska k druhým a ochota pomáhať v každej situácii je to, čo robí ľudí výnimočnými a šťastnými.

5. Uvedomujú si, že šťastie nie je cieľ, ale cesta

Je dobré mať v živote ciele. Dávajú nám smer. Ale čo ak sú tak ďaleko, že kvôli tomu nevnímame prítomnosť? Sú predsa veci, z ktorých sa môžeme tešiť tu a teraz. Veci, ktoré nepotrebujú žiadny časový „odklad“ . Veci, vďaka ktorým už teraz môžeme pociťovať, že náš život má zmysel.

6. Sú pokorní

Šťastní ľudia sa snažia menej hnevať a viac odpúšťať. Vedia si priznať chybu, aj keď je to ťažké. Vedia, že to je len otázka neustálej práce na sebe.

Ak sa vám tento článok páči, podeľte sa oň s priateľmi jeho zdieľaním.

O autorovi

Michal

Michal

Počas štúdia na technickej vysokej škole ho začal lákať smer osobného rozvoja. Pravidelne sa vzdeláva, číta knihy, má za sebou viaceré kurzy. Nabral mnoho skúsenosti pri podnikaní. Prešiel si veľkými životnými zmenami od rapídneho chudnutia cez zmenu myslenia až k zmene životného postoja.