Zdravie

6 tipov ako rýchlo zaspať, keď sa vaša myseľ nechce vypnúť

nedostatok spanku

Stáva sa vám, že chcete zaspať, ale namiesto toho sa prevaľujete v posteli, pretože vaša myseľ pracuje na plné obrátky? Trápite sa nejakou nepríjemnou situáciou, či množstvom povinností, ktoré vás čakajú? Spôsobujú vám tieto obavy nedostatok spánku a následne neproduktívne dni?

Nezúfajte a pozrite sa s nami na to, čo je na príčine vašich problémov so zaspávaním a ako tomu po aplikovaní jednotlivých krokov predísť.

1. Naháňali ste sa celý deň bez toho, aby ste sa na chvíľu zastavili?

Vaša myseľ potrebuje spracovať deň a zrelaxovať predtým, než sa vypne.

Vyskúšajte hodinu pred spaním nejakú činnosť na ukľudnenie. Môže to byť čítanie kníh, trávenie času s blízkymi alebo príprava na ďalší deň.

2. Mali ste v poobedňajších hodinách energy drink alebo iný nápoj s kofeínom?

Ak ste poobede vypili čaj či kávu a nemôžete zaspať, skúste si dať teplé mlieko s medom. A nabudúce sa vyhnite kofeínu v poobedňajších hodinách (pozor aj na Coca-Colu).

3. Ste v strese z povinností, ktoré váš čakajú na druhý deň?

Napíšte si pred spaním zoznam všetkých povinnosti, ktoré vás čakajú. Zoraďte ich od najdôležitejšej a rozplánujte ich splnenie do jednotlivých časových úsekov. Táto činnosť odbremení vašu myseľ a vy môžete pokojne spať.

4. Myslíte na nejakú situáciu s cieľom nájsť riešenie?

Nech ide o čokoľvek, uprostred noci s tým nič neurobíte. Ak sa pripravujete na nejaký rozhovor alebo udalosť, majte na pamäti, že to nikdy nepôjde podľa vašich plánov.

Ak sa snažíte pochopiť minulosť, vedzte, že ju nemôžete zmeniť.

Prijmite to, čo bolo a nechajte to ísť. Ponaučenie, ktoré si z minulosti zoberiete, vám pomôže pri riešení problémov v budúcnosti.

5. Máte pocit úzkosti?

Napíšte si zoznam 5 vecí za ktoré ste v živote vďační. Možno práve vtedy si uvedomíte, že žijete plnohodnotný, šťastný život a úzkosť, ktorá vás momentálne sprevádza je len dočasná. Vaše zaspávanie bude jednoduchšie, spánok pokojnejší a sny krajšie.

6. Ste tak nadšení zo svojho života, že nemôžete zaspať?

Ak nemôžete zaspať kvôli nadšeniu vstaňte a prečítajte si knihu alebo vyskúšajte inú činnosť, pri ktorej sa zvyčajne cítite pokojne a ktorá vás uspí.

Ak sa vám tento článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

Zdroj: mindbodygreen.com  (Preklad s povolením autora)