Osobný rozvoj

5 vecí, ktoré vás naučí zlyhanie

photo-1440557958969-404dc361d86f

Spoločnosť posudzuje náš úspech podľa mnohých faktorov: aké máme auto, príjem, dom. Všetci máme túžbu byť úspešní a nezlyhať. Zlyhanie však nie je hanba, je to len ďalší krok k úspechu.

Pozrime sa na slávne osobnosti: Thomas Edison, Abraham Lincoln, Albert Einstein, Henry Ford. Títo ľudia urobili obrovské veci pre spoločnosť. Každý z nich, predtým než niečo dokázal, veľakrát zlyhal. Nenechali sa odradiť a preto nakoniec dosiahli tak veľa.

Práve zlyhanie nám môže dať tie najdôležitejšie životné lekcie.

1. Zlyhanie buduje náš charakter

Z každej situácie sa môžeme niečo naučiť. Keď zlyháme, posilní nás to. Zamyslite sa, čo by sa stalo, keby bol váš život dokonalý. Keby každé úsilie skončilo úspechom. Boli by ste tým, kým ste dnes? Zlyhanie nás naučí veľa o nás samých a buduje náš charakter lepšie, ako úspech.

2. Zlyhanie vytvára nové možnosti

Koľko krát sa vám v živote stalo, že ste zlyhali a po čase ste zistili, že to bola tá najlepšia vec, ktorá sa vám mohla stať? Možno vám stroskotal vzťah, ktorý vás napokon doviedol k lepšiemu alebo ste mali nudnú prácu, v ktorej ste zistili, čo vás skutočne baví a napĺňa. Uvedomte si, že s každým zlyhaním prichádza nová príležitosť.

3. Vďaka zlyhaniu sa stanete vytrvalejšími a odhodlanejšími

Je jednoduché sa po pár pádoch vzdať. Strácame motiváciu, vieru v seba. Máme pocit, že úspech nie je pre nás. Uvedomme si, že každým pádom, ktorým prejdeme, sa stávame vytrvalejším a vytrvalosť je základom k úspechu.

4. Vďaka zlyhaniu objavíte nové veci

Vďaka zlyhaniu objavíte svoje slabé, ale aj silné stránky. Steve Jobs vedel, že možnosť zamestnať sa nebola pre ňho. Nemal rád školu, spoločenské normy a nadradenosť podnikateľov. Predtým, ako založil spoločnosť Apple, veľakrát zlyhal. Zvykol však hovorievať: „Mať na pamäti, že raz zomrieme je ten najlepší spôsob ako sa vyhnúť obavám, že môžeme v živote niečo stratiť“. Nemáte dôvod aby ste nenasledovali svoje srdce tak choďte, spoznávajte nové veci a nenechajte, aby vás na ceste za vašimi snami niečo zastavilo.

5. Zlyhanie si vyžaduje motiváciu a odvahu

Winston Churchill raz povedal: “Úspech je schopnosť ísť z úspechu do neúspechu bez toho, aby ste stratili nadšenie.“ Najúspešnejší ľudia sú tí, ktorí sa nikdy nevzdávajú.

Neviete ako sa motivovať?

  • Vráťte sa na začiatok a spýtajte sa sami seba, prečo ste začali a pripomeňte si, čo vás čaká na konci.
  • Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí vás vedia vždy motivovať a ktorí vidia v každom neúspechu príležitosť.
  • Čítajte inšpiratívne knihy. Motivujú vás a dozviete sa viac o tom, ako sa úspešní ľudia stali úspešnými
  • Vyhýbajte sa negatívnym ľuďom a myšlienkam. Myslíte na to, že už veľa ľudí dosiahlo úspech pred vami a keď budete chcieť a tvrdo pracovať, nie je dôvod prečo by sa vám to nemalo podariť.

Ak sa vám tento článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

Zdroj: powerofpositivity.com  (Preklad s povolením autora)