Osobný rozvoj

10 skvelých tipov ako prestať fajčiť

ako prestať fajčiť

Ste si vedomí toho, aké je fajčenie škodlivé pre vaše zdravie? Nechcete míňať množstvo peňazí na cigarety, pokúšali ste sa prestať fajčiť, ale po pár dňoch ste to vzdali? Možno ste nemali opäť chuť začať s tým bojovať, pretože ste vedeli, že je to ťažké a opäť zlyháte? Ak ste odpovedali áno aspoň na niektorú z otázok, neprestávajte čítať a v nasledujúcich riadkoch sa dozviete 10 tipov ako s tým navždy skoncovať.

Nájdite dôvod prečo chcete prestať fajčiť

Na to, aby ste boli dostatočné motivovaný uskutočniť túto zmenu, musíte mať jasno v tom, prečo chcete prestať fajčiť. Môže to byť kvôli vášmu partnerovi, rodine, priateľom alebo chcete byť zdravší- znížiť riziko vzniku rakoviny pľúc, ochorenia srdca alebo chcete peniaze, ktoré by ste tým mohli ušetriť a investovať do niečoho rozumnejšieho.

Dokážete to. Ste dostatočne silní, záleží to len na tom ako veľmi chcete. Predstavte si ako bude vaša rodina, priatelia alebo partnerka hrdí na vás, že ste dokázali to, čo sa väčšine ľudí zdá ťažké a priam nemožné. Budete skvelým príkladom a ľudia vás budú obdivovať.

Výskumy dokazujú, že dospievajúci fajčia preto, aby prekonali komplex menejcennosti. Iní fajčia preto lebo „musia“. Tvrdia, že nevedia odolať. Majú návykom oslabenú vôľu. Stali sa otrokmi návyku na nikotín. Sami seba presviedčajú, že ich cigareta upokojuje a fajčením zrelaxujú. Áno upokojuje a zrelaxujeme- je to však silný vplyv reklám a veľkých korporácií, ktoré sa nám snažia vsugerovať, že ich potrebujeme a že zabíjajú stres.

Nájdite si inú aktivitu, ktorú vykonáte namiesto fajčenia

Ak ste sa rozhodli skoncovať s fajčením, musíte si nájsť aktivitu, ktorá ju nahradí a ktorá vás upokojí takisto ako vás upokojila cigareta. Cítite sa upokojujúco, keď počúvate vašu obľúbenú hudbu alebo keď sedíte na záhrade a rozmýšľate o tom, aký je váš život úžasný? Ak áno, tak nahraďte tieto činnosti za fajčenie a za každým ich opakujte.

Povedzte o svojom rozhodnutí svojej rodine a priateľom

ako prestať fajčiťHneď ako sa rozhodnete zaviazať tomuto dôležitému rozhodnutiu, povedzte o ňom všetkým, na ktorých vám záleží. Povedzte, že to robíte pre nich a pre svoje zdravie. Budú šťastní, že vám na nich záleží, budú vás podporovať a z takého rozhodnutia sa vám bude cúvať ťažšie. Nebudete ich chcieť totiž sklamať.

Vyhnite sa alkoholu a ďalším spúšťačom

Ak pijete, je ťažšie nefajčiť. Skúste obmedziť alkohol, keď sa prvý krát pokúšate prestať fajčiť. Ak ste mali vo zvyku po jedle fajčiť, musíte nájsť niečo iné- choďte sa prejsť, napíšte priateľom alebo si dajte žuvačku. Zamestnajte sa a nedajte priestor tomu, aby ste cigaretu znova skúsili.

 Odmeňte sa

Okrem všetkých zdravotných výhod, jedna z ďalších sú peniaze, ktoré ušetríte. Odmeňte sa za to. Kúpte si niečo, čo vás poteší. Nevadí, že miniete časť peňazí. Majte na pamäti, že tými peniazmi ste si ušetrili to najdôležitejšie čo máte- zdravie.

Skúšajte znova a znova

Nie je vôbec hanba ak vám to nevyjde na prvý krát. Nevzdávajte sa. Skúšajte to znova a znova. Je to ťažké, ale nie nemožné. Dokážete to. Majte vždy pred očami, prečo ste začali, kto za vami stojí a aké úžasné výsledky dosiahnete ak prestanete. Nájdite si parťáka a povzbudzujte sa, pôjde to ľahšie. Ak bude chcieť jeden sa vzdať, druhý ho povzbudí a naopak.

Verím, že vám tento článok pomôže. Pokrok je už len to, že ste ho postrehli a mali chuť naň kliknúť. Ostatné je vo vašich rukách.

Ak aj vy máte nejaké tipy ako prestať fajčiť, podeľte sa o ne dole v komentároch. Pomôžete tak už druhým ľudom.

 

  • Janik Mrkva

    Namiesto fajčenia je fajn nejaká kardio aktivita alebo naťahovačky. Ja som skočila rovno do yogy a s fajcenim som skoncila asi po polroku definitivne. Na stratu nutkania si zapalit som si nasadila niquitin naplaste a tie celkom stlmili potrebu.Takze sa prestat daa len si treba najst aktivitu a spociatku nieco na potlacenie chuti.

  • ziwa

    tiež prestávam s fajčením s pomocou jógy a plávania a s chuťou na cigaretku mi pomáha sóda a pár kvapiek stop smoke esencie od bio-bachovky